Honorarium

Wysokość wynagrodzenia Kancelarii za prowadzenie powierzonej jej sprawy każdorazowo ustalana jest z Państwem indywidualnie, przy uwzględnieniu stopnia skomplikowania zagadnienia prawnego, przewidywanego nakładu pracy i podejmowanych czynności, wymaganej specjalistycznej wiedzy w zakresie danego zagadnienia, miejsca i terminu świadczenia pomocy prawnej, wartości przedmiotu sporu, innych szczególnych okoliczności sprawy oraz możliwości finansowych Klienta. Istnieje możliwość rozłożenia należności tytułem wynagrodzenia na dogodne raty.

Formy rozliczenia wynagrodzenia za świadczone usługi prawne

Kancelaria wychodząc na przeciw zarówno Państwa oczekiwaniom, jak i też możliwościom finansowym, proponuje zatem do wyboru:

Wynagrodzenie za jednorazową poradę prawną

Niniejsza forma rozliczenia skierowana jest przede wszystkim do osób fizycznych, które niejednokrotnie w celu rozwiązania swojego problemu prawnego potrzebują uzyskać od radcy prawnego, tylko i wyłącznie niezbędne informacje odnośnie obowiązującego dla konkretnej sprawy stanu prawnego oraz prawidłowego ich ukierunkowania co do dalszych samodzielnie już podjemowanych przez nich czynności. W takim przypadku, Kancelaria nie reprezentuje Państwa przez sądami lub innymi organami, zaś Państwo uiszczacie na rzecz Kancelarii wyłącznie jednorazowe wynagrodzenie za udzieloną poradę prawną. Wysokość takiego wynagrodzenia zależy od stopnia skomplikowania zagadnienia prawnego, w której udzielana jest porada prawna, a wysokość wynagrodzenia oscyluje w granicach od 50 do 150 zł brutto.

Wynagrodzenie za konkretną czynność

W przypadku, gdy po uzyskaniu profesjonalnej porady prawnej, stwierdzą Państwo, iż nie jesteście w stanie samodzielnie podjemować dalszych czynności np. w postaci sformułowania pisma procesowego, sporządzenia projektu konkretnej umowy, zweryfikowania postanowień dostarczonej Państwu przez kontahenta umowy lub życzycie sobie obecności radcy prawnego w toku rozprawy, aczkolwiek nie chcecie skorzystać z kompleksowej obsługi prawnej Kancelarii w danej sprawie, proponujemy zdecydować się na wybór formy rozliczenia za konkretnie podjemowane przez radcę prawengo czynności na Państwa rzecz. System takiego wynagradzania jest korzystny także w sprawach, w których nie jest możliwe wstępne ustalenie nakładu pracy radcy prawnego, w szczególności ilości i rodzaju niezbędnych czynności podejmowanych w Państwa imieniu. Rozliczenie tego rodzaju wynagrodzenia następuje każdorazowo po podjęciu przez Kancelarię danej czynności w sprawie na podstawie ustalonej uprzednio stawki za ww. czynność.

Wynagrodzenie ryczałtowe

Jeżeli zdecydują się Państwo na to, aby Kancelaria poprowadziła Państwa sprawę w sposób całościowy i otoczyła w tym zakresie kompleksową obsługę prawną m.in. poprzez sporządzanie pism procesowych, uczestnictwo w rozprawach sądowych oraz innych czynnościach dotyczących sprawy, to wybór wynagrodzenia ryczałtowego za prowadzenie konkretnej sprawy jest dla Państwa najlepszym rozwiązaniem. W ramach indywidualnie umówionej kwoty wynagrodzenia sprawa prowadzona jest aż do jej zakończenia, bez konieczności uiszczania dodatkowego wynagrodzenia (z wyjątkiem kosztów sądowch i innych okoliczności przewidzianych umową) niezależnie od ilości czynności, które radca prawny będzie w sprawie podejmował. System ten jest bardzo praktyczny, bowiem od samego początku znają Państwo całkowite koszty usługi prawnej. Kancelaria na Państwa życzenie po zakończeniu sprawy sporządzi pisemne zestawienie wszystkich podjętych w sprawie czynności.

Wynagrodzenie ryczałtowe z limitem godzin

Ta forma rozliczenia skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, instytucji publicznych oraz innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Kancelaria w ramach podpisanej umowy na stałą obsługę prawną proponuje wynagrodzenie miesięczne ryczałtowe z limitem godzin pracy. System ten opiera się na określeniu pakietu godzin efektywnej obsługi prawnej, którą Klient ma do dyspozycji w danym miesiącu w ramach wynagrodzenia ryczałtowego oraz dodatkowo na określeniu stawki godzinowej za każdą godzinę ponad ustalony w umowie limit godzin. Wynagrodzenie płatne jest w systemie miesięcznym na podstawie wystawionej przez Kancelarię faktury Vat po zakończeniu każdego miesiąca, w którym świadczona była obsługa prawna. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, ponieważ pozwala Państwu szczegółowo zaplanować swoje wydatki i tym samym zdecydowanie zaoszczędzić czas i pieniędzę. Kancelaria na Państwa życzenie po zakończeniu każdego miesiąca sporzadzi pisemne zestawienie zrealizowanych czynności wraz z uwzględnieniem wymiaru czasowego.

Wynagrodzenie abonamentowe – "Concretny Radca"

"Concretny Radca" to usługa prawna skierowana do osób fizycznych oraz podmiotów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach przygotowanego przez Kancelarię abonamentu prawnego, zapewniamy Państwu ochronę prawną za kwotę 299,00 zł brutto na 6 miesięcy, w ramach którego mają Państwo do wykorzystania jeden dowolnie wybrany przez siebie pakiet usług. Szczegółowe informacje na temat niniejszej obsługi w zakładce: Obługa Prawna - "Concretny Radca".

Wynagrodzenie dodatkowe w postaci tzw. premii za sukces (succes fee)

Zasady Kodeksu Etyki Radcy Prawnego nie dają przyzwolenia radcom prawnym na uzgodnienie z Klientem wynagrodzenia za prowadzenie konkretnej sprawy, wyłącznie w razie osiągnięcia pomyślnego wyniku sprawy. Istnieje jedank możliwość ustalenia takiego dodatkowego wynagrodzenie jako premii za sukces, czyli za wygranie sprawy (tzw. succes fee) obok wynagrodzenia podstawowego, opartego na jednej z powyżej przedstawionych form rozliczenia. Najczęściej premia jest ustalana w umowie przez Kancelarię z Klientem jako konkretnie ustalony procent od wygranego dla Klienta roszczenia pieniężnego.